Obecní úřady mají povinnost zapisovat vznik, změnu nebo zánik adresního místa, pokud nevznikají zároveň s kolaudovaným stavebním objektem (pak je editorem SO i AM stavební úřad).
Pro založení adresního místa je potřeba si založit nový NZ nebo editaci provést v již založeném NZ. Je potřeba rozlišit situace, kdy se zakládá další adresní místo již existujícímu číslovanému SO, nebo se zakládá nové AM i se stavebním objektem, či dochází k přidělení čísla domovního již existujícímu nečíslovanému stavebnímu objektu.
Do návrhu změny přidejte potřebný/é podklad/y v Detailu hlavičky NZ (obrazovka UNZ111). Následně klikněte na Založení prvku a v nabídce zvolte Adresní místo.
Dostanete se do detailu Položky NZ – Adresní místo (obrazovka UNZ120). Jelikož adresní místo musí být navázáno na číslovaný stavební objekt, je potřeba ho vyhledat. To provedete tlačítkem u položky Stavební objekt. Aplikace Vás odkáže na Vyhledávací formulář (obrazovka UNZ150), kde si najdete požadovaný stavební objekt. Ve Vyhledávacím formuláři postupujte podle návodu uvedeného v předchozích kapitolách.
Při vyhledání číslovaného stavebního objektu ve Vyhledávacím formuláři (obrazovka UNZ150) je potřeba nejdříve vyplnit Část obce (prvky Obec a Okres jsou již vyplněny na základě údaje Území dokumentu v NZ) a poté použít filtr Číslo domovní, kde zadáte č.p./č.ev., na které se bude dané adresní místo navazovat.
Lze využít i další možnosti filtru, například hledání daného stavebního objektu podle jeho jednoznačného Kódu nebo podle Typu stavebního objektu:
Typ stavebního objektu = 1 → SO s číslem popisným
Typ stavebního objektu = 2 → SO s číslem evidenčním
Typ stavebního objektu = 3 → SO bez č.p./č.ev. (nečíslované SO)
Po výběru stavebního objektu vás aplikace vrátí zpět do detailu adresního místa (obrazovka UNZ120), kde je možné dle potřeby doplnit Ulici (začněte psát název a daná ulice by se měla zobrazit v našeptávači), popřípadě Číslo orientační. Číslo orientační může být vyplněno pouze, pokud je zadána ulice. Ulice nemusí vždy obsahovat čísla orientační. Pokud číslo orientační obsahuje i znak (písmeno), musí být vyplněn spolu s číslem.
Vymazání obsahu pole Ulice se provádí pouze kliknutím na červený křížek vedle tlačítka pro výběr .
Povinná pole jsou označena červenou hvězdičkou *.
Poté klikněte na tlačítko Uložit změny, v horní části obrazovky se objeví hláška o úspěšném uložení a tlačítkem Zavřít se dostanete zpět do detailu NZ (obrazovka UNZ110), kde se v Položkách NZ v příslušném řádku zobrazí Vámi navrhovaná změna.
Pole Pošta a Volební okrsek se automaticky přiřazuje na základě polohy definičního bodu, který je dále nutné k adresnímu místu doplnit.
U adresního místa (taktéž u stavebního objektu) je nutné při jejich vzniku zadat definiční bod/y. V případě změny těchto prvků je možné změnit polohu definičního bodu. Editace definičních bodů je prováděna pomocí grafického editoru – webového mapového klienta Marushka.
Postup při zadávání definičních bodů adresního místa:
V detailu NZ (obrazovka UNZ110) v Položkách NZ v příslušném řádku adresního místa klikněte na ikonu glóbu/zeměkoule.
Zobrazí se vám grafický editor pro vložení definičních bodů – mapa je zobrazena v místě identifikační parcely stavebního objektu, na které je navázáno dotčené adresní místo. U adresního místa lze zadat tři typy definičních bodů:
definiční bod adresního místa (základní),
definiční bod – přístup pro hasiče,
definiční bod – přístup pro záchrannou službu.
Definiční bod adresního místa se zadává do vstupu do příslušného stavebního objektu. Kliknutím na požadované místo umístěte definiční bod (zelená tečka).
Opakovaným kliknutím na jiné místo můžete upravit jeho polohu.
Zároveň se v polích Y a X v podřízeném okně zobrazí přesné souřadnice zadaného bodu. Polohu definičního bodu můžete také do těchto polí manuálně zapsat.
Definiční bod adresního místa uložíte kliknutím na tlačítko Uložit body. Souřadnice definičního bodu zmizí a značka se změní na .
Tento zelený základní definiční bod je potřeba zadat vždy. V případě, že se odlišují přístupy (vjezdy) integrovaného záchranného systému od polohy základního definičního bodu, pak je potřeba zadat další dva typy definičních bodů: Přístup pro hasiče a Přístup pro záchrannou službu (například u velkého areálu je vchod pro pěší jinde, než vjezd pro hasičská a záchranná vozidla).
Parametry přístupového místa pro vjezd vozidel integrovaného záchranného systému jsou uvedeny ve vyhlášce, kterou se provádí zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění zákona č. 100/2010 Sb. Pro zadání těchto bodů postupujte následovně.
V menu podřízeného okna vyberte kliknutím na žlutý terčík typ definičního bodu Přístup pro hasiče a stejným způsobem ho umístěte do mapy a uložte. Značka definičního bodu se změní na .
V menu podřízeného okna vyberte kliknutím na růžový terčík typ definičního bodu Přístup pro záchrannou službu a stejným způsobem ho umístěte do mapy a uložte. Značka definičního bodu se změní na .
Pokud zadáváte více typů definičních bodů, můžete nejprve všechny postupně kliknutím do mapy zadat, a poté je uložit tlačítkem Uložit body všechny najednou.
Okno grafického editoru opustíte kliknutím na tlačítko Ukončit a poté Zavřít nebo bílým křížkem v pravém horním rohu.
Nyní si můžete ověřit v detailu Položka NZ – Adresní Místo (obrazovka UNZ120), že Vámi zadané souřadnice byly vloženy do detailu adresního místa.
Následně se vraťte zpět do detailu NZ pomocí tlačítka Zavřít, pokračujte kapitolou Kontroly NZ, Schválení NZ.
Pro kontrolu si můžete prohlédnout založené adresní místo v Přehledu prvků (obrazovka UNZ150), který spustíte pomocí odkazu Přehled prvků, umístěném vpravo v horní části obrazovky.
Podrobnější informace k vyhledávání prvků v ISÚI naleznete v dokumentu ISÚI – příručka uživatele na ruian.cuzk.cz.