Formulář pro vyhledání a zobrazení prvků se v aplikaci ISÚI používá v různých situacích. Na základě situace a typu vyhledávaného prvku se do určité míry mění způsob jeho chování a některá omezení.
Situace, ve kterých je tento formulář použit, jsou tyto:
1.Přehled prvků – jde o prosté prohlížení prvků ISÚI spuštěné kliknutím na link Přehled prvků v záhlaví aplikace
2.Vkládání prvku do NZ – jde o vyhledání prvku při jeho vkládání do položky NZ
3.Vkládání odkazu na nadřazený prvek – jde o vyhledání prvku při jeho vkládání jako odkazu na nadřazený prvek v detailu editovaného prvku
Kliknutím na tlačítko se vymažou zadaná kritéria a dohledané prvky.
Kliknutím na tlačítko se dohledají prvky dle zadaných kritérií.
Formulář je rozdělen na několik částí:
1.Kritéria vyhledávání – obecná – tato část formuláře slouží k volbě typu prvku, zadání filtrace, tj. omezení jeho údajů a zadání parametrů třídění výstupního seznamu. Seznam filtračních i třídících kritérií může být pro každý prvek odlišný v závislosti na tom, jaké údaje se o něm evidují.
2.Kritéria vyhledávání – nadřazené prvky – tato část formuláře slouží k zadání podmínek na nadřazené prvky hledaného prvku. Můžeme například hledat obce v rámci daného okresu, ulice v dané obci apod. I zde platí, že pro každý typ hledaného prvku je seznam těchto omezujících kritérií odlišný. Také ve většině případů platí povinné vyplnění některých z nich.
3.Výsledky hledání – tato část formuláře zobrazuje seznamu prvků, které vyhovují zadaným omezením. Seznam je setříděný podle nastaveného třídění. Pro každý typ prvku se zobrazuje jiný seznam zobrazených údajů. Ve sloupci Akce je možné s vybraným prvkem provést nabízenou akci. Seznam akcí je odlišný v závislosti na situaci, ve které vyhledávací formulář používáme.
Při aktivaci tohoto ovládacího prvku se objeví seznam typů prvků, kde je možné zvolit, jaký typ prvku se hledá.
Ve filtru je možné specifikovat, podle jakého údaje prvku se bude hledat. Nabídka závisí na typu prvku. Většinou obsahuje položky název a kód.
Dále je možné blíže specifikovat podmínky hledání. Umožňuje určit, zda název/kód začíná/obsahuje/rovná se hledanému výrazu. Seznam podmínek závisí na typů údaje (např. zda je textový nebo číselný).
Umožňuje vybrat, podle jakého kritéria bude výsledný seznam seřazen. Lze řadit podle abecedy nebo podle územní příslušnosti.
Pro rychlejší a přesnější vyhledávání je možné upřesnit, podle kterých nadřazených prvků se hledá. Počet typů nadřazených prvků, kterými lze vyhledání omezit, závisí na pozici vyhledávaného prvku ve stromě nadřazenosti a podřazenosti.
Např.: Hledání Obce můžete omezit zadáním VÚSC a/nebo okresu.
Po kliknutí na šipku u pole VÚSC se objeví seznam prvních deseti VÚSC.
Další možnost je začít psát do pole VÚSC. Na základě napsaného textu se zobrazí nápověda.
Po vyplnění textového pole a stisknutí tlačítka Hledat se vyhledají prvky podle zadaných kritérií.
Výsledky hledání se zobrazí v tabulce Výsledky hledání.
Tabulka zobrazuje záznamy vyhledané podle specifikovaných kritérií. Na jedné stránce tabulky se zobrazuje až 20 záznamů.
Kliknutím na ikonu se zobrazí formulář s detaily zvoleného prvku.
Kliknutím na ikonu popř. se zobrazí „pop-up“ obrazovka Označení nesprávnosti.
Kliknutím na ikonu se zobrazí „pop-up“ obrazovka Lokalizace prvku mapy s výřezem z mapy obsahující daný prvek.
Kliknutím na Přejít na se zobrazí výběr nadřazených a podřazených územních prvků, na které je možné přejít a v nich pokračovat v jejich prohlížení či vyhledávání.
Kliknutím na odkaz se zobrazí „pop-up“ obrazovka Vývoj změn. V případě, kdy daný prvek nebyl ještě aktualizován, odkaz je neaktivní.
Obrazovka Vývoj změn obsahuje všechny změny, které byly na daném prvku od úvodního naplnění provedeny. Pomocí odkazu ve sloupci ID NZ je uživatel přesměrován na detail vybraného návrhu změny. Zobrazené údaje je možné zobrazit/vytisknout pomocí sestavy Vývoj změn, která se spustí po kliknutí na tlačítko Vytisknout. Pokud nebyla na prvku provedena žádná změna od úvodní migrace, není odkaz aktivní.
Používá se v případě, že do NZ potřebujeme vložit některý z existujících prvků – tedy v případě, že vytváříme položku typu Změna prvku nebo Zrušení prvku.
Odlišnosti použití vyhledávacího formuláře v této situaci jsou tyto:
1.Typ hledaného prvku nelze měnit, protože již byl vybrán na předchozím formuláři.
2.Ve sloupci Akce není volba Přejít na, ale přibyla volba Vybrat, kterou je možné vložit daný prvek do položky NZ.
3.V seznamu vyhledaných prvků lze označit více než jeden prvek a vybrané prvky tlačítkem Vybrat označené vložit do položek NZ. Chce-li uživatel označit všechny vyhledané výsledky pro prvky SO (popř. AM), může zvolit checkbox pro hromadný výběr.
Kliknutím na link Vybrat se program vrátí do předcházejícího formuláře a vytvoří položku požadovaného typu, ve které je vložen vybraný prvek.
Kliknutím na tlačítko se program vrátí do předcházejícího formuláře a vytvoří seznam položek požadovaného typu, ve kterém jsou vloženy všechny prvky označené ve vyhledávacím formuláři zaškrtnutím políčka na levé straně řádku.
Používá se v případě, že editujete detail prvku vloženého do položky NZ a potřebujete zadat nebo změnit odkaz na nadřazený prvek.
Odlišnosti použití vyhledávacího formuláře v této situaci jsou tyto:
1.Odznačením vypínače Omezovat vyhledání územím dokumentu můžeme vyhledat nadřazený prvek vně omezení zadaných při vytváření NZ. Tím můžeme dosáhnout toho, že editovaný prvek navážeme v hierarchii prvků na jiný nadřazený prvek mimo území dokumentu či dokonce mimo územní působnost daného úřadu. Je zřejmé, že půjde o výjimečnou situaci.
2.Není možné vybrat více nalezených prvků.
Klinutím na link Vybrat se program vrátí do předcházejícího formuláře a do editačního pole je přenesen vyhledaný prvek.
Zatrhnutím checkboxu program začne ignorovat omezení zadané v části Kritéria vyhledávání – nadřazené prvky.
Vypnout omezení vyhledávání je možné pouze v případě, že dochází ke změně prvku.
Pro všechny prvky, u kterých je možné vyznačit nesprávnost, se vedle rozbalovacího seznamu s typem prvku a přepínačem Pouze zrušené prvky, nachází přepínač Pouze nesprávné prvky, který omezí filtraci zobrazených údajů v seznamu pouze na prvky s aktuálně vyznačenou nesprávností u referenčního údaje vedeného v RÚIAN. Princip vyhledání a zobrazení/formátování seznamu prvků je obdobný jako u vyhledání zrušených prvků.