Obecní úřady mají povinnost zapisovat vznik, změnu nebo zánik stavebního objektu, který nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebního úřadu.
Pro založení stavebního objektu je potřeba si založit nový NZ nebo změnu provést v již založeném NZ. Do návrhu změny přidejte potřebný/é podklad/y, následně klikněte na Založení prvku a v nabídce zvolte Stavební objekt.
Dostanete se do detailu Položky NZ – Stavební objekt (obrazovka UNZ119), kde máte povinnost při vyplnění Typu stavebního objektu – budova bez č.p./č.ev. vyplnit identifikační Parcelu a Způsob využití stavebního objektu.
Dále doplňte minimálně Datum dokončení, případně všechny ostatní technickoekonomické atributy z podkladů ke stavbě, pokud je máte k dispozici.
Povinná pole jsou označena červenou hvězdičkou *.
Poté klikněte na tlačítko Uložit změny, v horní části obrazovky se objeví hláška o úspěšném uložení, tlačítkem Zavřít se dostanete zpět do detailu NZ (obrazovka UNZ110), kde se v Položkách NZ v příslušném řádku zobrazí Vámi navrhovaná změna.
Poznámka:
Pokud zakládáte číslovaný stavební objekt, je nutné vyplnit všechny technickoekonomické atributy, jinak Vám aplikace zahlásí varování na formuláři SO, a poté i v kontrolách NZ.
Povinné parametry k vyplnění dle určitého typu stavebního objektu:
Typ stavebního objektu |
Povinné parametry |
Budova s číslem popisným |
Část obce, Číslo domovní, MOMC, Parcela, Způsob využití |
Budova s číslem evidenčním |
Část obce, Číslo domovní, MOMC, Parcela, Způsob využití |
Budova bez č.p./č.ev. |
Parcela, Způsob využití |
MOMC vyplňujete pouze v případě statutárních měst členěných na městské části / městské obvody.
Parcela je povinným parametrem nejen kvůli možnosti editace definičního bodu stavebního objektu.
Pokud má stavební objekt více č. p., zapíší se všechna čísla do pole Číslo domovní a oddělí se čárkou (v souvislosti se slučováním stavebních objektů – převážně bytové domy).
U prvku stavební objekt je nutné při jeho vzniku zadat definiční bod stavebního objektu. V případě změny těchto prvků je možné změnit polohu definičního bodu. Editace definičního bodu je prováděna pomocí grafického editoru – webového mapového klienta Marushka.
Postup při zadávání definičního bodu stavebního objektu:
V detailu NZ (obrazovka UNZ110) v Položkách NZ v příslušném řádku stavebního objektu klikněte na ikonu glóbu/zeměkoule.
Zobrazí se Vám grafický editor pro vložení definičního bodu – mapa je zobrazena v místě identifikační parcely stavebního objektu. Kliknutím na požadované místo umístěte definiční bod (červená tečka).
Opakovaným kliknutím na jiné místo můžete upravit jeho polohu. Definiční bod stavebního objektu se zadává do těžiště (doprostřed) identifikační parcely stavebního objektu. Zároveň se v polích Y a X v podřízeném okně zobrazí přesné souřadnice zadaného bodu. Polohu definičního bodu můžete také do těchto polí manuálně zapsat.
Definiční bod stavebního objektu uložíte kliknutím na tlačítko Uložit bod. Souřadnice definičního bodu zmizí a značka se změní na .
Okno grafického editoru opustíte kliknutím na tlačítko Ukončit a poté Zavřít nebo bílým křížkem v pravém horním rohu.
Vpravo nahoře se nachází záložka vrstvy, která umožňuje zapnout si vrstvy definičních bodů adresních míst, parcel a stavebních objektů a definičních čar ulic. To Vám může pomoci při navigaci v mapě a v lepším přehledu o okolní situaci řešeného stavebního objektu nebo adresního místa.
Poznámka:
V případě, že identifikační parcela SO je z potvrzeného geometrického plánu, zobrazí se v okně „Vytvoření definičního bodu SO“ záložka Geometrické plány. Kliknutím na tuto záložku a výběrem ze seznamu můžete ovládat režim zobrazených geometrických plánů (ZPMZ), které máte k dispozici a upravit polohu definičního bodu:
Zobrazení dostupných GP - zobrazí všechny dostupné geometrické plány v okolí.
Bez zobrazení GP - nezobrazí žádný geometrický plán.
Vybraný konkrétní ZPMZ, např. „ZPMZ: 7985, k.ú.: 637823“ – zobrazí konkrétní geometrický plán.
Okno grafického editoru zavřete tlačítkem Ukončit (v záložce Editace bodu) a poté Zavřít nebo bílým křížkem v pravém horním rohu.
Nyní si můžete ověřit v detailu stavebního objektu, že Vámi zadaná poloha definičního bodu byla vložena – souřadnice Y, X jsou vyplněné.
Následně se vraťte zpět do detailu NZ pomocí tlačítka Zavřít, pokračujte kapitolou Kontroly NZ, Schválení NZ.
Pro kontrolu si můžete prohlédnout založený stavební objekt v Přehledu prvků (obrazovka UNZ150), kam se dostanete pomocí odkazu Přehled prvků, umístěném vpravo v horní části obrazovky.
Podrobnější informace k vyhledávání prvků v ISÚI naleznete v dokumentu ISÚI – příručka uživatele na ruian.cuzk.cz.