Naplnění a úpravy NZ

 

 

Vkládání položek NZ

 

Do návrhu změny se vkládají jako položky jednotlivé územní prvky nebo územně evidenční jednotky (stavební objekt, adresní místo, část obce, ulice apod.), které se vztahují k určité nastalé události (např. kolaudace domů v ulici) a jsou většinou podložené příslušnou dokumentací.

 

Vložíme návrh na založení nové ulice.

 

Klikněte na Založení prvku, v nabídce zvolte Ulice (obrazovka UNZ110).

 

 

Vyplňte libovolný název ulice, takový, jaký zatím není v dané obci použitý (obrazovka UNZ114).

 

Zvolte obec, ve které chcete novou ulici založit.


          Poznámka:

          Tlačítko pro výběr je funkční pouze v případě, že NZ není omezen na území jedné obce – to je možné pouze je-li uživatel z agendy                     ČÚZK.

 

Uložte tlačítkem Uložit změny.

 

Tlačítkem Zavřít se vrátíte do formuláře návrhu změny (obrazovka UNZ110).

 

 

Podobně můžete vložit návrh na změnu nebo zrušení libovolného prvku – viz kap. Přehled prvků RÚIAN.

 

Poznámka:

Pro agendu StÚ (prvek SO), a agendu OBEC (prvky UL a AD) v případě zrušení nebo změny prvku probíhají následující kontroly:

Použitím volby „Načtení SO/AM do NZ“, při vložení souvisejících prvků použitím volby „Doplnit NZ“ a  při vložení prvku do NZ běžným způsobem je uživateli (za předpokladu, že k vloženým prvkům do NZ existuje alespoň jedna reklamace) zobrazeno potvrzovací okno s upozorněním na existující reklamaci:

„K jednomu nebo více prvkům vloženým do NZ existují nevyřešené reklamace s ID <ID rekl> (<typ rekl>), <ID rekl> (<typ rekl>), <ID rekl> (<typ rekl>).”.

 

 

Při kontrole NZ (tlačítko „Zkontrolovat NZ“) probíhají kontroly existence otevřených reklamací pro měněný nebo rušený prvek:

SO (i včetně změny DB SO a TEA),

UL (i včetně změny DB UL),

AD (i včetně změny DB AD),

jestliže jsou pro tyto prvky vyhledány nevyřešené reklamace, pro které dále platí, že jsou přidělené k řešení OVM shodnému s OVM přihlášeného uživatele, pak se vypíše varování:

„Prvek je obsahem nevyřešené reklamace #1#.“ kde <ID rekl> označuje ID vyhledané reklamace, <typ rekl> obsahuje zkratku typu reklamace.

 

 

Vložené položky NZ můžete dle potřeby odebrat pomocí ikony křížku (jednotlivě):

 

 

nebo výběrem (zaškrtnutím) položek a tlačítkem Odstranit označené položky (hromadně):

 

 

Poznámka:

Oprávnění k návrhu u jednotlivých prvků je vymezeno zpracovávanou agendou a lokální působností.

 

 

Vkládání definičních bodů v grafickém editoru

 

U položek s prvky Stavební objekt nebo Adresní místo editovaných stavebními úřady nebo obcemi je nutné při jejich vzniku zadat definiční bod. V případě změny těchto prvků je možné změnit polohu definičního bodu. Vznik a změna definičních bodů se provádí prostřednictvím grafického klienta Marushka.

 

 

Definiční bod stavebního objektu

 

Zadáme definiční bod k existující položce, která zakládá prvek stavební objekt:

 

Založte NZ, v něm položku Založení prvku obsahující nový stavební objekt. Stavební objekt musí mít vyplněný odkaz na identifikační parcelu.

 

Klikněte na ikonu glóbu v řádku položky NZ.

 

 

V okně prohlížeče se zobrazí výřez z mapy obsahující identifikační parcelu. V případě, že stavební objekt již definiční bod měl definován, zobrazí se tento bod jako křížek.

 

Kliknutím na požadované místo umístíme definiční bod (červený bod).

 

Opakovaným kliknutím na jiné místo můžeme upravit jeho polohu. Zároveň se v polích Y a X v podřízeném okně zobrazí přesné souřadnice zadaného bodu. Polohu bodu též můžeme do těchto polí zapsat manuálně.

 

 

Poznámka:

Podmínkou pro to, aby se tato obrazovka zobrazila je, že stavební objekt má ve svých údajích vyplněný odkaz na identifikační parcelu.

 

 

V případě, že v okolí parcely existují potvrzené geometrické plány, zobrazí se v okně Vytvoření definičního bodu záložka Geometrické plány (ZPMZ). Kliknutím na tuto záložku a výběrem ze seznamu můžete zobrazit všechny nebo jen některý geometrický plán zakreslený do mapy oranžově, který může měnit tvar parcel a podle toho upravit polohu definičního bodu.

 

 

Kliknutím na tlačítko Ulož bod se definiční bod uloží, vstupní pole se souřadnicemi se vymažou a bod změní barvu (červená) i tvar  .

 

Zadání můžete opakovat a uložit jiné souřadnice. Pro souřadnice DB musí platit, že DB je umístěn uvnitř polygonu budovy, jestliže polygon budovy neexistuje, musí být umístěn v polygonu parcely. V případě, že se DB nachází mimo polygon budovy nebo parcely, zobrazí se chybové hlášení.

 

Kliknutím na tlačítko Ukončit se grafický editor ukončí.

 

Zavřete okno prohlížeče křížkem vpravo nahoře.

 

 

 

 

Definiční body adresního místa

 

V témže NZ zadáme definiční bod k existující položce, která zakládá prvek adresní místo:

V témže NZ přidejte položku Založení prvku obsahující nové adresní místo. Vyplňte u ní odkaz na výše založený stavební objekt a položku uložte.

 

Klikněte na ikonu glóbu v řádku položky NZ. V novém okně prohlížeče se zobrazí výřez z mapy obsahující identifikační parcelu. Kliknutím na požadované místo umístěte definiční bod adresního místa a stisknutím tlačítka Uložit bod ho uložte.

 

Pro adresní místo lze zadat další typy definičních bodů: Přístup pro záchrannou službu nebo Přístup pro hasiče, tyto body se zadají v případě větších areálů, kde nesouhlasí se základním definičním bodem adresního místa. Každý typ adresního místa je odlišen jinou barvou.

 

 

 

Vložení adresního místa ke zrušení

 

V případě, že NZ obsahuje adresní místo ke zrušení, pak ve všech akcích, kdy jsou v NZ spuštěny kontroly, dojde zároveň k ověření adresního místa, tj. akce:

- explicitní vyvolání informace o osobách na AM ve formuláři UNZ120,

- výběr AM do NZ ke zrušení a spuštění kontroly NZ uživatelem,

- založení NZ, který obsahuje návrh na zrušení AM z reklamace,

- uživatelské vyvolání akce workflow, která obsahuje spuštění kontrol; v tomto konkrétním případě se jedná pouze o akci Předat NZ ke schválení, u akce Schválit NZ případné varování signalizováno není (chyby typu WARNING se u této akce potlačují).

 

 

Import prvků ze souboru

 

 

Stisknutím tlačítka se uživateli otevře stejnojmenné pop-up okno pro nahrání souboru. Kliknutím na tlačítko Vybrat soubor lze vyhledat soubor pro import.

 

 

Po výběru je zobrazen název souboru. Uživatel následně může znovu vybrat jiný soubor, zavřít okno bez provedení změn nebo dokončit import.

 

 

Po stisknutí tlačítka Importovat systém provede kontroly (formát a struktura importovaného souboru, existence importovaných prvků pro případ změny/zrušení a neexistence pro vytvoření).

 

 

Pokud jsou všechny kontroly splněny, je proveden import prvků do NZ a ve spodní části pop-up okna je vypsáno hlášení o počtu importovaných prvků. Po zavření pop-up okna je zobrazena aktualizovaná obrazovka Návrh změny (NZ) s nově importovanými prvky.

 

 

CSV import podporuje pouze návrh na změnu či zrušení prvku. Změny i zrušení jsou umožněny pouze pro prvky AM, SO a UL. Soubor na prvním řádku obsahuje názvy sloupců. Oddělovacím znakem je středník. Sloupce obsažené v CSV souboru musí být v tomto pořadí:

Typ prvku

Kód RÚIAN

Typ změny

 

Příklad:

typ_prvku;kod;typ_zmeny

SO;10171631;ZRUSENI

UL;747874;ZMENA

 

 

XML import podporuje typy změn: Vytvoření, Změna a Zrušení prvků AM, SO a UL. Obsah importu je uvnitř elementu Prvky a jednotlivé prvky jsou uvnitř elementu Prvek typu ImportPrvkuType. Obsah elementu Prvek může být jeden z následujících elementů:

 

XML Element

Četnost

Xsd typ

VytvoreniAdresniMisto

0..1

AdresniMistoVytvoreniImportType

VytvoreniStavebniObjekt

0..1

StavebniObjektVytvoreniImportType

VytvoreniUlice

0..1

UliceVytvoreniImportType

ZmenaAdresniMisto

0..1

AdresniMistoZmenaImportType

ZmenaStavebniObjekt

0..1

StavebniObjektZmenaImportType

ZmenaUlice

0..1

UliceZmenaImportType

ZruseniAdreniMisto

0..1

AdresniMistoZruseniImportType

ZruseniStavebniObjekt

0..1

StavebniObjektZruseniImportType

ZruseniUlice

0..1

UliceZruseniImportType

 

 

Možné chyby importu:

 

Pokud importovaný soubor obsahuje požadavek na změnu/zrušení neexistujícího prvku, je v části výsledek importu vypsáno hlášení „Soubor obsahuje změnu/zrušení neexistujícího prvku. Detailní informace je možné stáhnout zde.“. Analogicky, pokud importovaný soubor obsahuje požadavek na vytvoření již existujícího prvku, je v části Výsledek importu vypsáno hlášení „Soubor obsahuje vytvoření již existujícího prvku. Detailní informace je možné stáhnout zde.“. Obsahem je odkaz na stažení souboru s detailními informacemi o typu a kódu chybných prvků. Jsou-li součástí importovaného souboru další prvky, které neobsahují chyby, jsou importovány do NZ.

 

Pokud importovaný soubor obsahuje nevalidní strukturu, je v části Výsledek importu vypsáno hlášení „Importovaný soubor obsahuje chybnou strukturu dat. Detailní informace je možné stáhnout zde.“. Obsahem je odkaz na stažení souboru s informacemi získanými z xml validátoru.

 

Pokud není importovaný soubor v podporovaném formátu, je v části Výsledek importu vypsáno hlášení „Importovaný soubor není v podporovaném formátu CSV/XML.“.

 

Pokud importovaný prvek nesplňuje požadavky kontroly na agendu uživatele, je v části Výsledek importu vypsáno hlášení „Importovaný prvek nespadá do agendy uživatele. Detailní informace je možné stáhnout zde.“. Obsahem je odkaz na stažení souboru s detailními informacemi i typu a kódu chybných prvků.

 

Pokud importovaný prvek nesplňuje požadavky kontroly na území dokumentu, je v části Výsledek importu vypsáno hlášení „Importovaný prvek nespadá do území dokumentu. Detailní informace je možné stáhnout zde.“. Obsahem je odkaz na stažení souboru s detailními informacemi i typu a kódu chybných prvků.