Kontrola adresních míst bez definičního bodu

 

 

Cíl kontroly

Předmětem kontroly jsou adresní místa, která nemají zadaný definiční bod. Zadání definičního bodu je přitom podstatné z hlediska lokalizace (data využívají např. složky integrovaného záchranného systému). Na existenci definičního bodu závisí i správnost přiřazení PSČ. Adresní místa bez definičního nejsou zařazena do volebního okrsku.

 

U některých adresních míst je pro zlepšení orientace v území vypsán návrh souřadnic navázaného prvku, v případě Popisu SO jsou to souřadnice navázaného stavebního objektu, v případě Popisu PA potom souřadnice parcely. Pokud nejsou vypsány žádné souřadnice, jedná se o adresní místo, jehož stavební objekt nemá definiční bod ani přiřazenou parcelu.

 

Všechny změny se provádějí prostřednictvím Informačního systému územní identifikace (ISÚI).

 

Postup řešení

 

a) Uvedené adresní místo reálně existuje

 

U těchto adresních míst je potřeba definiční bod doplnit.

 

Založení návrhu změny a zadání podkladu

 

Změna adresního místa - Adresní místo se načte do návrhu změny jako Změna prvku → Adresní místo. Ve formuláři pro Vyhledání prvku se zadá pouze část obce (v Praze odpovídá katastrálnímu území) a příslušné číslo domovní. Vyhledání lze provést i pomocí kódu, v tom případě je potřeba změnit filtr vyhledávání. Vyhledané adresní místo se odkazem Vybrat načte do návrhu změny.

 

Zadání definičního bodu se provede v grafickém rozhraní pro editaci definičních bodů (ikona zeměkoule). Po otevření mapy* na příslušném výřezu se zadá definiční bod kliknutím do mapy, zobrazené souřadnice se uloží a editace ukončí.

 

*Poznámka:

Mapové okno se otevře pouze v případě, že je u stavebního objektu, který má na toto adresní místo vazbu, vyplněna parcela.

 

Následně se spustí kontroly pomocí tlačítka Zkontrolovat a návrh změny se předá ke schválení a schválí se, tím dojde k doplnění definičního bodu adresního místa.

 

V případě, že nedojde k otevření mapového podkladu pro zadání definičního bodu, je potřeba zkontrolovat, zda má nadřazený stavební objekt vyplněnu vazbu na parcelu. Pokud stavební objekt nemá vyplněnu vazbu na parcelu, je nejprve potřeba načíst ho do návrhu změny - Změna prvku→ Stavební objekt a doplnit příslušné údaje: parcelu (k.ú.), způsob využití, technicko-ekonomické atributy a zadat definiční bod stavebního objektu. Následně je možné pokračovat v zadání definičního bodu adresního místa.

 

 

b) Uvedené adresní místo nemá existovat

 

V případě, že adresní místo nemá reálně existovat, je třeba provést jeho zrušení. Před rušením adresního místa doporučujeme ověřit trvalé pobyty a firmy na této adrese. Zrušením adresního místa dojde ke zrušení trvalého pobytu občana nebo např. sídla firmy. Adresní místo nelze opakovaně založit se stejným identifikátorem (kódem) ani vrátit jeho zrušení!

 

 

Založení návrhu změny, zadání podkladu

 

Stavební objekt má dvě a více adresních míst

Zrušení adresního místa - Adresní místo se načte do návrhu změny jako Zrušení prvku → Adresní místo. Ve formuláři pro Vyhledání prvku se zadá pouze část obce (v Praze odpovídá katastrálnímu území) a příslušné číslo domovní. Vyhledání lze provést i pomocí kódu, je potřeba změnit filtr vyhledávání. Vyhledané adresní místo se odkazem Vybrat načte do návrhu změny.

 

 

Stavební objekt má právě jedno rušené adresní místo a nemá existovat

Zrušení stavebního objektu - Stavební objekt se načte do návrhu změny jako Zrušení prvku → Stavební objekt. Ve formuláři pro Vyhledání prvku se zadá pouze část obce (v Praze odpovídá katastrálnímu území) a příslušné číslo domovní. Vyhledání lze provést i pomocí kódu, je potřeba změnit filtr vyhledávání. Vyhledaný stavební objekt se odkazem Vybrat načte do návrhu změny.

 

Vyplnění data odstranění stavebního objektu - Při rušení stavebního objektu je v detailu třeba vyplnit datum odstranění, na základě dokumentace nebo pokud není k dispozici, uvede se datum migrace dat do ISÚI tedy 30. 6. 2011, stejné datum se uvede také v případě, že tento stavební objekt s adresním místem nikdy reálně neexistoval.

 

Po uložení změny se v detailu NZ stiskne tlačítko Doplnit NZ, po potvrzení Ano, dojde k načtení navázaného adresního místa na tento stavební objekt do návrhu změny a nemusí tak být vyhledáno a zadáno ručně.

 

 

Stavební objekt má právě jedno rušené adresní místo a má existovat bez čísla

Změna prvku → Stavební objekt - Ve formuláři pro Vyhledání prvku se zadá pouze část obce (v Praze odpovídá katastrálnímu území) a příslušné číslo domovní. Vyhledání lze provést i pomocí kódu, je potřeba změnit filtr vyhledávání. Vyhledaný stavební objekt se odkazem Vybrat načte do návrhu změny.

 

Zrušení prvku → Adresní místo – adresní místo se musí vyhledat před změnou typu stavebního objektu, jinak nebude možné ho načíst.

 

V detailu Stavebního objektu se změní typ, vymaže číslo a část obce, případně doplní jiné atributy. Zkontroluje se poloha definičního bodu.

 

Více ke změně typu SO naleznete zde Změna typu stavebního objektu.

 

Pro dokončení akce je potřeba spustit kontroly pomocí tlačítka Zkontrolovat a předat návrh změny ke schválení a schválit.